Szanowni Państwo,
Liczne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości wpływają na przekształcenia warunków administrowania, co powoduje konieczność podjęcia rozważań nad administracją publiczną jako organizacją odzwierciedlającą klasyczny model biurokracji Weberowskiej i aktualnością paradygmatu klasycznego administrowania. W coraz większym zakresie administracja realizuje swoje zadania we współpracy zarówno z podmiotami mieszczącymi się w jej strukturze, jak również z podmiotami usytuowanymi poza nią. Współpraca w administracji wpisywana jest w różne ramy prawne. Stanowi bowiem samodzielną formę wchodzenia podmiotów administrujących w relacje i innymi podmiotami, ale też w szerszej perspektywie obejmuje między innymi współdziałanie, partnerstwo, kooperację, partycypację i wiele innych, często rodzących problemy z ich klasyfikacją oraz podbudową teoretyczną. Tak pojmowana współpraca w administracji publicznej, jako przedmiot badań nauk prawnych, nie pozostaje również w oderwaniu od koncepcji mających swe źródło w innych dyscyplinach nauki (np. nauk o zarządzaniu i jakości, czy nauk o polityce i administracji). Powoduje to konieczność podjęcia rozważań o aktualności tradycyjnego modelu
administrowania, tym bardziej, iż napotyka on na krytykę – jako model nieefektywny.
Pojawia się też wiele pytań, wątpliwości i koncepcji dotyczących kierunku rozwoju współczesnej administracji, jednak niewiele z nich kwestionuje potrzebę szerokiego otwarcia form działania administracji na współpracę wewnątrz niej, ale też poza administracją – z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami czy też poszczególnymi członkami społeczności. Współpraca taka sprzyjać ma poprawie organizacji i działania aparatu administracyjnego, aby stał się on bardziej nowoczesny, sprawny, lepiej komunikujący się z obywatelami. Jakie są jednak granice tej współpracy i formy jej realizacji?
W imieniu Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej zapraszamy Państwa do dyskusji nad postawionymi problemami badawczymi i udziału w I Konferencji Naukowej SEAP w formie zdalnej Administracja współpracująca – współdziałanie, partnerstwo, kooperacja…, która w założeniu Organizatorów stanowić będzie płaszczyznę spotkania zarówno przedstawicieli nauk prawnych oraz innych dyscyplin naukowych, jak i przedstawicieli praktyki. Wymiana poglądów dotyczących administracji współpracującej przynieść może wzajemne korzyści i umożliwić prezentację poglądów na konferencji oraz w postaci artykułów w punktowanym czasopiśmie naukowym.
Z wyrazami szacunku
dr Rafał Budzisz – Prezes Zarządu SEAP
dr hab. Agata Barczewska-Dziobek,
prof. UR – Wiceprezes Zarządu SEAP